Muay Thai, czyli boks tajski, został opisany jako najtrudniejszy sport ringowy na świecie i jest jedną z najbardziej śmiercionośnych form sztuk walki. Znany również jako „Nauka o ośmiu kończynach”, jest to twardy styl walki, w którym wykorzystuje się także głowę, łokcie, kolana i golenie. Chociaż większość świata wie, że pochodzi wyłącznie z Tajlandii, pochodzi od terminu Muay Boran i jest również praktykowana w innych krajach regionu Azji Południowo-Wschodniej i ma różne nazwy w zależności od kraju. Malezyjczycy nazywają to Tomoi, Muay Lao w Laosie, Lethwei do Birmy i Pradal Serey w Kambodży.

Boks tajski

Muay Thai ma swoje korzenie w armii syjamskiej w czasach starożytnych, a walki w tamtych czasach nie miały ograniczenia czasowego i kilku zasad. Dopiero pod koniec XX wieku przyjęto rękawiczki, czasy pierścienia i wyraźny zestaw zasad.

Punkty docelowe dla ciosów Muay Thai obejmują obszar nad uchem, szczękę, obszar pokryty górną wargą (filtrum), obojczyk, pływające żebra i splot słoneczny. Techniki wykrawania lub Chok są podobne do boksu zachodniego: prosty cios (Mud Trong), Mud Wiang San lub haczyk, huśtawka – Mud Wiang Yao, górny podcięcie Mud Seuy, Cobra Punch lub Kra-dod Chok, i podcięcie lub Mud Hook . Jedną z technik uderzeń Muay Thai nieobecnych w zachodnim boksie jest wirująca pięść lub Błoto Wiang Glub i może być bardzo skutecznym atakiem z zaskoczenia.

Techniki kopania są istotną częścią walki w Muay Thai. Składa się z prostego kopnięcia Teh Trong, karuzeli Teh Tud, kopnięcia po przekątnej Teh Chiang, kopnięcia po goleniu Teh Krueng Kheng Krueng Kao, kopnięcia po okrągłej kopalni Teh Kod, kopnięcia po pięcie toporem Teh Kao, kopnięcia po skoku Gra-dodeh Teh , step-up Kha Yiep The i spektakularny kopnięcie w pięty Teh Glub Lang. Niebezpieczny Neb lub kopnięcie dziobiące jest często wykonywanym kopnięciem Muay Thai i jest bardzo podobne do kopnięcia prostego. Czubek stopy lub piłki służy do kopania w obszarze docelowym, który może obejmować zewnętrzną część uda, goleni i kolano. Najczęściej służy do zatrzymywania się i ruchów do przodu przeciwnika.

Tajski boks danes

Zaciskanie w Muay Thai polega na wkładaniu rąk za głowę przeciwnika i ciągnięciu jej w dół. To podczas tych klinów stosowane są techniki Tee Kao lub kolana do uderzenia w tułów lub, co bardziej niszczycielskie, w szczękę. Różne uderzenia kolana to Kao Trong lub proste uderzenie kolana, Kao Chiang lub ukośne uderzenie kolana, Kao Kong zakrzywione uderzenie kolana, Kao Tud poziome uderzenie kolana, Kao Tod uderzenie kolana, Kao Youwn kolana bomba, Kao Yiep i Kao Loi lub latające uderzenie kolana.

Tradycyjne metody treningu Muay Thai były wyczerpujące i dosłownie wymagały artykułów krwi, potu i łez. Polegało to na ekstremalnym kondycjonowaniu nóg przez powtarzające się kopnięcia o drzewo bananowe. To wzmacnia obszar goleni, czyniąc go niewrażliwym na nadużycia na ringu.